Nederlands leraar

Swetlana in Aldi

10-05-2012

Blog

‘Alice in Wonderland’ in het Turks; ‘Fatima in Aldi’. De mop is achterhaald, in de jaren negentig bestond een steeds groter deel van de klandizie in de Aldi’s in Duitsland uit Russen.
‘Swetlana in Aldi’ dus.
Tegenwoordig doen mensen van alle rangen en standen trouwens boodschappen bij de Aldi. Maat dat doet er hier even niet toe.

Ik stond in de rij bij de Aldi in München, geduldig sloot ik in de rij aan bij de Turkse caissière. Voor me stond een oudere vrouw met een man van middelbare leeftijd, waarschijnlijk haar zoon. Aan het gebrekkige Duits te horen waren het Russen. Dan waren er verschillende mogelijkheden. Russische Joden, ‘Continent-Flüchtlinge’ genoemd, van joodse afkomst. Daarnaast waren er de Russen van Duitse afkomst, duitse boeren die zich eind 19e eeuw in Rusland langs de Wolga vestigden. ‘Volks- Duitsers’ of ‘Wolga -Duitsers’ genoemd. Tragische geschiedenis. Naar Siberie gedeporteerd in 1942 door Stalin. Later zo goed als dat ging een schamel bestaan geleid in het Aziatische deel van Rusland. Ook konden het Russen uit de Oekraïne zijn, die asiel kregen door de kernramp van Tsjernobyl. Ik gokte op de tweede groepering, Wolga- Duitsers.

De vrouw, achterin in de zeventig, stelde haar zoon een vraag die hij dan weer in gebrekkig Duits vertaalde;

De zoon vroeg de caissière, terwijl hij een bekertje yoghurt omhooghield van 39 Pfennig:
‘Wie viel von diese für 10 DM?’
De caissière gaf als antwoord: ‘25’.
‘Wieviel? ‘ vroeg de man, die het waarschijnlijk wat aan de lage kant vond en in de veronderstelling verkeerde dat er over de prijs te onderhandelen viel, zoals hij dat vanouds in Rusland gewend was.
De caissière, kijkend naar de rij wachtenden achter hem; ‘25’.
De man zei het aantal tegen zijn oude moeder die heftig met haar hoofd nee schudde.
‘Wir wollen 30 für 10 Mark’ zei de man, terwijl hij samen met z’n moeder de caissière streng aankeek.
’30 kosten 11 Mark 70’ antwoordde de caissière geërgerd.

De man zette de kar met de 30 bekertjes yoghurt aan de kant en liep met zijn moeder de Aldi uit.